Haber

Ali Öztunç: “Dulkadiroğlu ilçemizde fay hattı üzerine yeni ev yapmak istiyorlar, akılsızlar”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, 6 Şubat depremlerinden en çok etkilenen Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesinde hükümetin planladığı yeni konutların fay sınırında olduğunu söyledi. Öztunç, “Yerimiz Kahramanmaraş’a bağlı Dulkadiroğlu ilçemize bağlı Çiğli köyü. Tam fay hattı üzerindeyiz. Bu köydeki evlerin çoğu gitmiş, yapmayı planladıkları TOKİ evlerini de Kahramanmaraş’a yapmayı planlıyorlar.” Ya da bu bölgede depremzedeler için yapılacak yeni evlerin bir kısmı yok. Fay hattı üzerine ev yapmak istiyorlar” dedi.

Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesine bağlı Çiğli köyüne giden Öztunç, köyde çok sayıda binanın yıkıldığına ve yolların ayrıldığına dikkat çekti. TOKİ’nin planladığı yeni konutlardan bir kısmının Çiğli köyüne yapılacağına işaret eden Öztunç, “Akıl sağlığı yerinde değil” diyerek tepkisini dile getirdi. Öztunç şunları söyledi:

“Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesine bağlı Çiğli köyündeyiz. Tam fay hattının üzerindeyiz. Fay hattı buradan geçti ve yapmayı planladıkları evler de bu bölgeye yakın olacak. Burası düz bir yoldu, sizin gibi. Buradan görülebileceği gibi burası çökmüş (depremden sonra yolun bozulduğunu belirterek) “Bu köydeki evlerin birden fazlası gitmiş, Kahramanmaraş’a TOKİ evleri yapmayı planlıyorlar ya da yeni evlerin bir kısmını yeniden yapmayı planlıyorlar. Bu bölgede depremzedeler için inşa edilecek. Bu akıllıca değil. Tekrar fay hattı üzerine ev yapmak istiyorlar.”

ANKA KUŞU Haberler Ajans, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, TOKİ ve Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (GYODER) “Afet Bölgesi Tasarım Alanları Rehberi”ne ulaşmıştı. Mahir Bağış ve Sinan Tartanoğlu tarafından hazırlanan haberde, Kahramanmaraş’ta il genelinde 4 milyon 9 bin metrekarelik alanda proje hazırlanacağı ve toplamda 17 bin 250 daire üretileceği belirtildi.

Kaynak: ANKA / Güncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu