Haber

Yoksulluk raporu: AB’de her dört çocuktan biri risk altında

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde her dört çocuktan birinin yoksulluk riski altında olduğu bildirildi.

Uluslararası sivil toplum kuruluşu Save the Children tarafından yayınlanan yeni rapor, AB ülkelerinde yoksulluk sınırındaki çocuk sayısının 2021’de 200 bin artarak 19,6 milyona ulaştığını ortaya koydu.

Save the Children, bu “endişe verici” yükselişte hayat pahalılığındaki artışın, iklim krizinin ve Covid-19 pandemisinin rol oynadığını belirtti.

Save The Children’ın çocuk yoksulluğu ve sosyal eşitsizlik iddialarının hak savunucusu Eric Grosshaus, verileri “çirkin” olarak nitelendirdi.

Rapor; göçmen kökenli, mülteci, sığınmacı, belgesiz veya refakatsiz küçük çocukların en çok etkilenen kümelerin ortasında olduğunu gösterdi. Örneğin İtalya’da göçmenlerin yüzde 32,4’ü yoksulluk içinde yaşarken, bu oran İtalyan vatandaşları arasında yüzde 7,2 oldu.

Raporda, tek ebeveynli ailelerde yaşayan çocukların, etnik azınlıklardan çocukların ve engelli çocukların da risk altında olduğu belirtildi.

Çalışma kapsamında AB’nin Avrupa’da açlık ve sosyal dışlanma açısından 2030 hedefinde kaydettiği ilerlemeyi ölçmek için kullanılan temel araç olan “AROPE” göstergesi kullanıldı.

“Çocuklar aç karnına okula gitmemeli”

Save the Children Avrupa Direktörü Ylva Sperling, hiçbir çocuğun okula aç karnına gitmemesi veya soğuk bir evde ebeveynlerinin işi ya da hayatı hakkında endişelenerek oturmaması gerektiğine dikkat çekti.

Avrupa’da yaşanan krizlerin etkisiyle beslenme ve ısınma sorunu yaşayan birçok ailenin, çocuklarının gelişimi ve esenliği için ihtiyaç duydukları temel ihtiyaçları karşılayamadığını belirten Sperling, “cesur kararlar” alınması ve “stratejik” olması gerektiğini söyledi. krizlerin hem şimdiki hem de gelecek nesiller üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için fonlar oluşturulmalıdır. gerektiğini söyledi.

Örgütün çalışmaları, Almanya’da iki milyondan fazla çocuğun yoksulluk içinde yaşadığını gösteriyor.

Grosshaus, “Almanya’da her beş çocuktan biri yoksulluk içinde yaşıyor. Daha fazla bahaneye yer yok. Alman hükümeti artık çocuk yoksulluğuyla mücadele sözlerini yerine getirmeli” dedi.

dpa/CO,HT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu