Ekonomi

Tüsiad’dan 8 Mart Açıklaması: Toplumun Yarısını Geride Bırakarak Hiçbir Krizden Çıkamayız

Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Deprem dahil hiçbir krizden toplumun yarısını geride bırakarak çıkamayız. “

TÜSİAD, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle bugün yazılı bir açıklama yaptı. Araştırmaların afet ve krizlerde kadınların erkeklere göre daha olumsuz etkilendiğini ortaya koyduğu ifade şöyle:

“DEPREMİN ETKİLERİ DAHİL HİÇBİR KRİZDEN, TOPLUMUN YARISINI BIRAKIP: Büyük bir dayanışma ve derin bir üzüntüyle mücadele ettiğimiz 6 Şubat felaketinin etkileri dahil hiçbir krizden toplumun yarısını geride bırakamayız. Araştırmalar, afet ve krizlerde kadınların erkeklere göre daha olumsuz etkilendiğini gösteriyor. Yaşadığımız felaketin olumsuz etkilerini kimseyi geride bırakmadan azaltmak için toplumsal cinsiyete duyarlı kriz yönetimi stratejilerine öncelik vermeli ve eşitsizliklerle aktif olarak çalışmalıyız. Bu bağlamda afet bölgesinde şiddet riskine karşı güvenliğin yanı sıra barınma, sağlık ve eğitim gibi tüm alanlarda kadınların görüşleri ve ihtiyaçları kapsamlı bir şekilde ele alınmalıdır.

KADINLARIN KARAR NOKTALARINDA EŞİT TEMSİLİNİ HEDEFLEMELİYİZ: Toplumsal cinsiyet eşitliği, insan hakları, demokratik kalkınma ve sürdürülebilir kalkınma için vazgeçilmezdir. Kadınların tüm kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları (STK) karar noktalarında eşit temsilini amaçlamalıyız. Kadına yönelik erkek şiddetini tahtasız bir şekilde ortadan kaldırmak için başta İstanbul Sözleşmesi olmak üzere tüm mekanizmaları harekete geçirerek çabalarımızı sürdürmeliyiz.

CUMHURİYETİN İKİNCİ YÜZYILINDA AMACIMIZ; KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİNİ HER ALANDA SAĞLAMALI: Cumhuriyetimizin kuruluşunda, kadınlı erkekli, omuz omuza, en zor koşullarda ülkemizi inşa etmeyi başardık. Cumhuriyetimizin 100. yılını geride bırakırken daha demokratik, gelişmiş, saygın, adil ve çevreye duyarlı bir Türkiye hedefini eşitlikten güç alarak inşa edeceğimize inanıyoruz. Cumhuriyetin ikinci yüzyılında amacımız; Her alanda toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak olmalı.”

haber-mezitli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu