Haber

tanık ne demek? Gözlemci Seçimde Ne Yapar, Görevleri Nelerdir?

14 Mayıs Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı Seçimleri ve 28’inci Genel Seçimlerde sandık görevlilerinin yanı sıra gözlemciler de görev alacak. peki tanık ne demek? Tanıklar seçimde ne yapar? birlikte görelim

Tüm Türkiye’nin merakla sonucunu beklediği Cumhurbaşkanlığı Seçimi’ne sayılı saatler kaldı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin 13. Cumhurbaşkanı’nı belirleyecek seçim Pazar günü yapılacak. Milyonlarca seçmenin sandık başına gideceği gün, sandık görevlileri de oyların güvenliği için görev alacak.

tanık ne demek?

Gözlemci, gözlemci veya denetleyici anlamına gelir. Seçimlere katılan gözlemciler, seçimlerin dürüst, şeffaf ve adil bir şekilde yapılmasını sağlamak amacıyla seçim sürecini izleyen ve denetleyen kişilerdir.

Tanık seçimde ne yapar?

Gözlemcilerin görevleri arasında sandıkların incelenmesi, oy sayımının izlenmesi, seçmenlerin kimliklerinin doğrulanması, seçim yöntemlerine uygunluğun gözetlenmesi ve seçim sonuçlarının kayıt altına alınması süreçleri yer almaktadır. Tanıklar ayrıca seçim sürecinde herhangi bir usulsüzlük veya hile girişimini tespit edip bildirebilir.

Resmi bir görev mi? Bunun için paramız var mı?

Gözlem resmi bir görev değildir. Gönüllülük esasına dayanır. Bir partinin gönüllü görevlisi olan gözlemciler herhangi bir para almazlar.

Tanıklar nasıl belirlenir?

Seçimlerde siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları veya bağımsız gözlemciler görevlendirilebilir ancak siyasi partiler ve bağımsız adaylar tarafından belirlenen ve İlçe Seçim Kuruluna sunulan liste üzerinden kura ile belirlenir. Gönüllü gözlemcilerin seçim günü görev yapabilmeleri için siyasi parti onaylı ‘Müfettiş Görev Belgesi’ sahibi olmaları gerekmektedir.

Bu kişilerin temel görevi, seçim sürecinin adil ve şeffaf bir şekilde yürütülmesini sağlamak ve seçmen iradesinin gerçeğe yansımasını sağlamaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu