Ekonomi

Rusya: Tahıl anlaşması olası görünmüyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterliği’nin Türkiye, Ukrayna, Rusya ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında 22 Temmuz’da İstanbul’da gerçekleştirilen Tahıl Koridoru Anlaşması’na ilişkin basın açıklamasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. ).

Anlaşmanın uygulanmasına ilişkin gerçeklerin çarpıtıldığı vurgulanan BM’den yapılan açıklamada, söz konusu anlaşmanın paket halinde yapıldığı hatırlatıldı.

“İnceleme bekleniyor”

Tahıl anlaşması kapsamında İstanbul’daki gemilerin kontrollerinde sorunlar yaşandığına işaret edilen açıklamada, “Anlaşma yapıldığından bu yana İstanbul’daki Ortak Koordinasyon Merkezi kapsamında tahıl için denetimler yapılmadı. Şu anda Türkiye sularında 1 milyon tondan fazla gıda taşıyan 28 gemi denetim için bekliyor.Ancak denetim planının oluşturulmasından sorumlu koordinasyon merkezindeki BM yetkilileri, denetim planının oluşturulmasından sorumlu BM yetkilileri, gemilerin kayıt altına alınması konusunda Ukraynalılara destek olmaya çalıştı. anlaşmadan vazgeçtiler ve program yapmaktan vazgeçtiler” denildi.

Açıklamada, Ukrayna’dan ihtiyaç sahibi ülkelere yapılan tahıl sevkiyatlarının yüzde 2,6 oranında azaldığı, yüzde 40’tan fazlasının Avrupa Birliği (AB) ülkelerine yapıldığı ve bunun anlaşmaya aykırı olduğu da belirtildi.

“Anlaşma 18 Mayıs’ta bitiyor”

Tahıl anlaşmasının Rus tarım ürünleri ve gübrelerinin sevkiyatına ilişkin kısmının uygulanmadığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Malavi’ye gitmesi gereken 262 bin ton gübrenin 20 tonu Letonya, Estonya, Belçika ve Hollanda limanlarında bloke ediliyor. Rusya ile yapılan anlaşma gereği Rus tarım ürünlerinin ihracatının önündeki engellerin kaldırılması gerekiyordu. Bu bağlamda tahıl anlaşması 18 Mayıs’ta 5 sistemsel sorun giderilmeden imzalandı.Sonrasında uzatmadan bahsetmek mümkün değil.

haber-gumushacikoy.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu