Haber

İzmir’de Kurutulmuş Bamya Yetiştiriciliği Yaygınlaşıyor

izmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in kuraklık ve yoksullukla mücadeleyi temel alan “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonu kapsamında ekonomik getirisi yüksek kuru bamya yaygınlaştırılıyor. Bergama Yenikent Ovası’nda Mayıs ayında ekilen ata kurusu bamyaların hasadı başladı. Bamyalar tohum olacak ve izmirTüm ilçelere ücretsiz olarak dağıtılacaktır.

İzmir Büyükşehir Belediyesiekonomik getirisi yüksek olan kurutulmuş bamyayı kuraklık ve yoksullukla mücadele için yayıyor. izmir Büyükşehir Belediyesi’nin Mayıs ayında kurduğu İzmir Tarımsal Kalkınma Merkezi’nin (İZTAM) Bergama Yenikent Ovası’ndaki kuru bamya ekimi başarılı sonuçlar verdi ve hasada başlandı. Ekilen ata kurusu bamyalar tohum olacak ve İzmir’in tüm ilçelerine ücretsiz olarak dağıtılacak.

KURU TARIM DESTEKLENİYOR

Kuraklık karşısında önemli bir ürün olan kuru bamya, katma değeri yüksek bir ürün olduğu için üreticiler için de önemli bir gelir kaynağı. Kurutulmuş bamya projesi, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin üreticilere gelir tabanı sağlama ve susuz tarımı yaygınlaştırma hedeflerinin bir modülü olarak hayata geçiriliyor. Proje, İzmir’in tarımsal potansiyelinin geliştirilmesine, susuz tarım yapılmasına ve çiftçilerin daha iyi gelir elde etmesine katkı sağlayacaktır.

Proje kapsamında Bergama’da 1 dönümlük alana tohumluk üretimi için kurutulmuş bamya ekimi yapıldı. Mayıs ayında ekilen kurutulmuş bamya, Temmuz ayında hasat edilmeye başlandı. Toplanan kurutulmuş bamya tohumlarının İzmir’in tüm ilçelerine ücretsiz olarak dağıtılması planlanıyor.

Yağmur suyunda yetişen KURU Bamya

Atalık kurutulmuş bamya tohumu, kuraklığa dayanıklı bir bitki olması, sulamanın olmadığı dönemlerde bile yetişmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle kurutulmuş bamya ekiminin İzmir tarım sektörünün dayanıklılığının artırılmasına yardımcı olması amaçlanmaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi susuz bamya dikimi projesini havza bazlı bir planlamayla yürütüyor. Tarımsal havza planlaması, su kaynaklarının daha verimli kullanılmasına ve su düşüncesinin yaşanabileceği alanların belirlenmesine yardımcı olur.

Kaynak: ANKA / Ekonomi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu