Haber

Hizbullah, Hamaney karikatürleri nedeniyle Fransa’nın “Charlie Hebdo dergisini cezalandırmasını” istiyor

Lübnan’daki Hizbullah Hareketi, Fransız hükümetine, İran lideri Ayetullah Ali Hamaney’e karşı “aşağılayıcı” içerikli karikatürler yayınladığı için Charlie Hebdo dergisini cezalandırması çağrısında bulundu.

Lübnan’da İran destekli Hizbullah’ın Hamaney’i savunan yazılı açıklaması harekete yakın medya organlarında yer aldı.

Hamaney’e yönelik “aşağılayıcı” karikatürlerin yayınlanmasını kınayan açıklamada, “Fransız hükümetine, bütün bir ulusun liderine hakaret edenleri cezalandırması için gerekli adımları atması çağrısında bulunuyoruz” denildi. kelime kullanıldı.

Hamaney’in Lübnan dahil dünyadaki milyonlarca Şii’nin lideri olduğu savunulan açıklamada, Charlie Hebdo’nun “çirkin davranış” sergilediği ve Fransız hükümetinin bu suça ortak olmaması gerektiği belirtildi.

Charlie Hebdo’da yayınlanan karikatürler

Charlie Hebdo dergisi, İran’daki protestoları desteklemek için geçtiğimiz ay başlattığı bir yarışma kapsamında Hamaney’in yer aldığı karikatürler yayınlamıştı.

Olaya tepki gösteren İran, Fransa’nın Tahran Büyükelçisi Nicolas Roche’u Dışişleri Bakanlığı’na çağırarak Fransız hükümetine nota verdi.

İran, Tahran’da Fransa Dışişleri Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren İran Araştırmaları Enstitüsü’nü de kapatma kararı aldı.

mudanyaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu