Haber

Güney Kore ve Japonya’da Aşırı Sıcaktan Ölümler

Aşırı sıcakların etkisinde kalan Japonya ve Güney Kore’de aşırı sıcaklar nedeniyle 15 kişi hayatını kaybetti. Güney Kore’de geçen hafta sonunda 12 kişi sıcaktan, Japonya’da 13 yaşındaki bir kız çocuğu okuldan dönerken sıcak çarpması sonucu hayatını kaybetti. .

Güney Kore’nin Yonhap haber ajansı, hafta sonu hayatını kaybedenlerden beşinin çiftçi, yedisinin 70 yaşın üzerinde ve hatta bazılarının 90 yaşında olduğunu bildirdi. Ülkenin çoğu, 35 santigrat derecenin üzerinde bir sıcak hava dalgası altında.

Japonya’da Cuma günü 13 yaşındaki bir kız öğrenci yolda baygın halde bulundu. Okul kulübüne katıldıktan sonra bisikletle eve dönerken durumu kötüleşti ve yere düştü. Hastaneye kaldırılan genç kız hayatını kaybetti. Yetkililere göre genç kız sıcak çarpması sonucu hayatını kaybetti. Okul, ısınma endişesi nedeniyle kulüp toplantılarını bir saat erken sonlandırdı ve öğrencilerin 20-25 dakikada bir dinlenme molası verdiğini belirtti.

Başka bir olayda, Tokyo’da yaşlı bir çift bir sağlık çalışanı tarafından evlerinde ölü bulundu ve şehirdeki ölü sayısı Cuma gününden bu yana üçe yükseldi. Polis, klima çalışmadığı ve şehirdeki sıcaklığın 35.7C’ye ulaştığı için çiftin sıcaktan öldüğüne inanıyor.

Japonya’daki bu ölümler, hükümetin 2030 yılına kadar ısıya bağlı ölümleri yarıya indirme hedefini belirlemesinden haftalar sonra geldi. Times of Japan tarafından yayınlanan sağlık bakanlığından alınan istatistikler, 1995 ile 1999 yılları arasında yılda ortalama 201 kişinin sıcak çarpmasından öldüğünü gösteriyor. 2018-2022 yılları arasında ortalama 1295 ölüm gerçekleşti. Ölenlerin yüzde 80 ila 90’ının 65 yaş üstü olduğu belirtiliyor.

Araştırmalar, yaşlı insanların ısı dalgalarına karşı daha duyarlı olduğunu gösteriyor. Japonya, iklim değişikliği rezonansı için değerli etkileri olan 65 yaş ve üstü insanların oranı açısından dünyada ikinci sırada yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu