Haber

Gazze’deki Filistinlilerin yüzde 71’i ve Batı Şeria’daki Filistinlilerin yüzde 50’si depresyondan muzdarip.

Kuşatma altındaki Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilerin yüzde 71’i ve işgal altındaki Batı Şeria’daki Filistinlilerin yüzde 50’si bunalım ve gerilimle mücadele ediyor.

Dünya Bankası ve Filistin Merkezi İstatistik Bürosu tarafından yapılan bir araştırma, Filistin resmi ajansı WAFA’da yayınlandı.

İki kurum, 2022’de Filistin’deki psikolojik koşulları incelemek için 5.876 kişiyle anket yaptı. Buna göre, Filistinlilerin yüzde 7’si travma sonrası gerilim bozukluğu yaşıyor.

Filistin nüfusunun yarısından fazlası, Gazze Şeridi’nde yaşayanların yüzde 71’i, Batı Şeria’dakilerin yüzde 50’si ve 18 yaşın üzerindekilerin yüzde 58’i dahil olmak üzere depresyondan muzdarip.

Halkın yüzde 50’sinin aşırı yoksulluk içinde yaşadığı Filistin’de ruh sağlığı bozuklukları yaşanıyor. Yoksulluk ve işsizliğin artması da korkuyu artıran unsurlar olarak değerlendiriliyor.

İsrail’in 2009, 2012, 2014, 2018, 2019, 2021 ve 2022 yıllarında gerçekleştirdiği saldırılar Gazzeliler üzerinde ciddi psikolojik etkiler yaratmıştır. İsrail keşif uçaklarının Gazze Şeridi üzerinde yaptığı uçuşlar, herhangi bir saldırı olmadığı halde bölge halkında tedirginlik, kaygı gibi psikolojik rahatsızlıklara neden oluyor.

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi’nin Ağustos 2022’de yayınladığı bir raporda, başta Gazze Şeridi’nde yaşayanlar olmak üzere Filistinlilerin ruh halinin bozulduğu, Gazze’deki nüfusun üçte birinin sosyal ve manevi takviyeye ihtiyacı olduğu belirtildi. .

ahirlihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu