Sağlık

Etiyopya’da Kolera Salgını: 153 Kişi Hayatını Kaybetti

ADDİS ABABA, 16 Haziran (Xinhua) — Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Uyum Ofisi (OCHA) EtiyopyaTürkiye’de devam eden kolera salgınında şu ana kadar 153 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

En son durum güncellemesinde, BM ofisi Çarşamba gecesi yayınladı, EtiyopyaOromia, Güney, Somali ve Sidama bölgelerinin 85 ilçesine yayılan kolera salgınının 10 binden fazla kişiyi etkilediğini kaydetti.

İlk vakanın Ağustos 2022’de kaydedildiğini hatırlatan OCHA, mevcut kolera salgınının EtiyopyaŞimdiye kadar kaydedilen en uzun salgınlar arasındadır.

OCHA durum raporu ayrıca, sınırlı kaynakların, gergin kapasitenin, finansman eksikliğinin ve küresel kolera aşısı arzındaki eksikliğin salgına etkili müdahaleyi engellediğinin altını çizdi.

BM ofisinin verilerine göre, Etiyopya Şimdiye kadar koleradan etkilenen bölgelerde 1,8 milyondan fazla insan aşılandı. OCHA geçen ay yaklaşık 7 milyon Etiyopyalının koleraya yakalanma riski altında olduğu konusunda uyardı.

OCHA raporu ayrıca, 2023 Etiyopya İnsani Müdahale Planında belirtilen yaklaşık 4 milyar ABD Doları tutarındaki toplam ihtiyacın yalnızca yüzde 24’ünün şimdiye kadar finanse edildiğini duyurdu.

Kaynak: Xinhua / Sağlık

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu