Ekonomi

ECB Başekonomisti Lane’den Falcon konuşması

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Baş Ekonomisti Philip Lane, ECB’nin izlediği para politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Bankacılık stresi öncesinde geliştirdiğimiz baz senaryo devam ederse Mayıs ayında daha fazla artış uygun olacaktır.” Lane, Mayıs ayı toplantısında bu senaryonun geçerli olup olmadığını değerlendirirken verilere bağlı kalmaları gerektiğinin altını çizdi.

Lane, ECB’nin “her zaman tetikte” olduğunu ancak Euro bölgesi bankacılık sisteminin “iyi durumda” olduğunu söyledi. “Avrupa ekonomisi nispeten iyi performans gösteriyor ve bu yıl yaklaşık yüzde 1 oranında büyümesi bekleniyor.” söz konusu.

ECB yetkilileri, altta yatan fiyat baskılarının faiz kararını belirleyeceği konusunda hemfikir. Bankacılık sektöründe devam eden endişelerle birlikte ECB yetkilileri, en agresif nakit sıkılaştırma döngüsünün sona erdiğinin sinyallerini veriyor.

ECB son toplantısında faiz oranını 50 baz puan artırmıştı.

Avrupa Merkez Bankası, 16 Mart’ta yaptığı son toplantısında piyasa beklentileri doğrultusunda faiz oranlarını 50 baz puan artırdı. Bu kararla birlikte bankanın ana yeniden finansman faizi yüzde 3,50; marjinal fonlama imkânını %3,75’e, gecelik mevduat faizini ise %3’e yükseltti.

Karar metninde enflasyonun uzun süre çok yüksek seviyede kalacağı öngörüsü yer alırken, belirsizliğin veri odaklı bir yaklaşım gerektirdiği de ifade edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu