Haber

Diyarbakır’da depremzedeler için ‘mini eğitim kampüsü’ kuruldu

– Diyarbakır’da depremzedeler için ‘mini eğitim kampüsü’ kuruldu

Diyarbakır’da çadır kentte kalan depremzede öğrenciler için eğitim seferberliği

DİYARBAKIR – Diyarbakır’da depremzedeler için “Mini Eğitim Kampüsü” kuruldu.

Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Silvan Yolu’nda depremden etkilenen ailelerin çocukları için oluşturduğu 4 anaokulu, 1 özel eğitim sınıfı, 4 psikososyal destek çadırı, 1 DYK kursu ve 2 halk eğitim çadırı, 1 kütüphaneden oluşan “Mini Eğitim” 1.978 çadırın bulunduğu Çadır Kent. Kampüs” kuruldu.

İlkokul, ortaokul ve liselerden 756 vatandaş ve 176 öğrenci yararlanırken, 1 Mart prestijiyle öğrenciler ulaşım servisleriyle kendi okullarına götürülürken, okullarımızda düzenlenecek Destekleme ve Yetiştirme Kurslarına katılacak öğrenciler hafta sonu okullarındaki kurs merkezlerine ulaşım servisleri ile sağlanmaya devam edecek. Üniversite sınavına hazırlanan öğrencilere de ders verildiği kentte çadır kuruldu. İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mürsel Çapras, anaokulunun şu anda çalıştığını, kurs ve kütüphanelerin bugün itibarıyla faaliyete geçtiğini söyledi. Çapras, “Okullar yarın açılıyor. Çadır kentte kalan öğrenciler de taşımalı eğitim kapsamında okullarına taşınacak. İnşallah yarından itibaren çocuklarımızı okullarıyla buluşturacağız.”

Liseye hazırlanan 8. sınıf öğrencisi Muhammet Gezer, depremde evlerinin hasar görmesi nedeniyle eve gidemediklerini söyledi. Gezer, “Depremde evimiz ağır hasar gördü, bu yüzden çadırkente geldik. Burada DYK kursları açıldı, iyi oldu, liseye geçişimiz için mutlu olduk.”

kilimliajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu