Ekonomi

Dahilde İşleme Rejimi Kapsamında İthal Edilen Altın ve Gümüşün Gümrük İdarelerine Beyannamesi Zorunlu Oldu

Dahilde işleme rejimi (DIR) kapsamında ithal edilen altın ve gümüşün gümrük idarelerine beyanı zorunlu hale getirildi. Yeni karara göre, Türkiye’de yerleşik kişiler tarafından 40 kilogramı aşmayan standart işlenmemiş altın ithalatının gümrük idarelerine bildirilmesi zorunlu olacak.

Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında Kanun’un 32 sayılı Kararı kapsamında tebliğ ile Kıymetli Madenler Standartları ve Rafinerileri Tebliği’nde paralel değişiklik yapılmasını öngören tebliğler Resmi Gazete’de yayımlandı.

GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜNE BEYAN YÜKÜMLÜLÜĞÜ

Buna göre, DIR kapsamında kıymetli maden aracısı olmayan Türkiye’de yerleşik kişiler tarafından 40 kilogramı geçmeyen standart işlenmemiş altın veya 200 kilogramı geçmeyen standart işlenmemiş gümüşün ithalatında, şekli, külçe/külçe türü, ağırlığı, sayısı Kıymetli madenin , rafineri ve rafineri ülke bilgisi verilmelidir. Gümrük idarelerine beyan edilmesi zorunlu olacaktır.

Kıymetli metal standartları ve rafinerilere ilişkin tebliğde değişikliğe gidilmesine ilişkin tebliğ ile rafinerilerin faaliyetlerinin arasına söz konusu madenlerin ithalatı da eklendi.

ikizdereajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu