Ekonomi

“Çin ihracatta hız kazandı, yeni strateji geliştirelim”

Özger, EVSİD’in Ticaret Bakanlığı’nın sektörel heyet programları çerçevesinde 39 firma ile birlikte Meksika’ya iniş yaptığını belirtti. Özger, “Meksika ile birlikte Kosta Rika, Guatemala gibi yakın ülkelerden alıcıları Türk üreticilerle buluşturdu.”

1,5 milyar dolarlık büyük ithalat hacmine sahip olan Meksika ve Latin Amerika pazarlarına yönelik faaliyetlerin önümüzdeki dönemde de devam edeceğini belirten Özger, Eylül ayında Şili ve çevre ülkeler için bir düzenleme planladıklarını bildirdi.

Özger, bundan sonraki aşamada Türk firmalarının Meksika pazarını ve müşterilerini bireysel düzeyde ziyaret etmesinin değerli olduğunu vurguladı. Döviz kurundaki gelişmeler ve Çin’in ihracatta ivme kazanmasıyla rekabet avantajı azalan Türk üretici için yepyeni bir strateji ortaya konulması gerektiğini belirten Özger, şunları kaydetti:

2023 yılının ilk ayında 4 dolar sınırını aştık. Rakiplerimiz Avrupa ülkeleri ve hatta 6-7 dolar ihracat yapan Çin iken artık kaliteli ürünlere yönelip yeni, farklı ve kar marjı yüksek pazarlara girmek zorundayız. Bu konuda halktan daha fazla destek bekliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu